Lightning konektor na sluchátka: Vše, co potřebujete vědět

14 září, 2021 by Žádné komentáře

Když Apple v roce 2016 z iPhonu 7 a iPhonu 7 Plus odstranil tradiční 3,5mm konektor pro sluchátka, svět se rozdělil. Jedni byli šťastní, další pokládali spoustu otázek. Jaký to mělo smysl? Co je na lightning konektoru tak dobrého?

Klasický 3,5mm jack se však nevrátil ani na dalších modelech a Apple potvrdil, že s tímto konektorem jednou provždy skončil. Konektor lightning pro iPhone slouží k nabíjení i připojení sluchátek.

Proč Apple odstranil klasický konektor?

Apple se snaží jít cestou bezdrátu. Bezdrátového nabíjení i připojení sluchátek. Pomocí 3,5mm konektoru se sluchátka připojovala od roku 1964, a tak není divu, že jeho odstranění způsobilo značný rozruch.

Apple se pro tento radikální krok rozhodl z části kvůli designu a vybavení telefonu. Když se neosadil konektor na sluchátka, zbylo místo pro druhý reproduktor. iPhone 7 a novější modely se mohou chlubit stereofonním reproduktorem s lepším zvukem.

Jaká je kvalita zvuku přes lightning konektor?

Kvalita zvuku je upřímně dána především sluchátky, která používáte. V dřívějších dobách obecně platilo, že bezdrátová sluchátka mají horší zvuk a jakékoliv připojení kabelem, ikdyby mělo jít o lightning kabel, je lepší. Dnes už to zdaleka neplatí. Přesto, jde-li vám o nízkou cenu, z hlediska kvality zvuku bude asi lepší sáhnout po sluchátkách s lightning konektorem. Případně můžete sáhnout po adaptéru z lightning na 3,5mm jack.

Hlavní problém vyřešilo bezdrátové připojení

Dost nepraktický je fakt, že přes jeden lightning konektor nemůžete zároveň poslouchat hudbu ve sluchátkách a nabíjet telefon. Tento nešvar ale zmizel s popularizací bezdrátových řešení. iPhone 8 a novější lze nabíjet bezdrátově, stejně tak lze připojit bezdrátová sluchátka. Konektor už vlastně vůbec nepotřebujete, což je ostatně směr, jímž se Apple zřejmě bude ubírat.

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *