Jak postupovat při stavbě zahradního jezírka určeného na koupání?

13 října, 2022 by Žádné komentáře

Přemýšlíte nad tím, že by vaší zahradě slušelo okrasné jezírko? Když už ale budete kopat a budovat, rádi byste, abyste se mohli v jezírku také koupat? Zahradní jezírko ke koupání je ve srovnání s obyčejným okrasným jezírkem náročnější na údržbu, ale i samotnou stavbu. Není to ale nic, s čím byste si neporadili. Poradíme, jak na to.

Čím začít při stavbě koupacího jezírka?

Na vybrané místo v zahradě nakreslete pomocí písku nebo sádry tvar budoucího zahradního koupacího jezírka – jeho koupací zónu a zóny rostlin kolem něj. Rozmyslete si, jak hluboké bude jezírko v které části (pro koupací část jezírka je vhodná minimální hloubka 80-120 cm). Vykopejte jámu pro zahradní jezírko (s pomocí techniky) a vytvořte schůdky se sklonem 30°, abyste zabránili sesuvům půdy. Budou také sloužit k umístění rostlin a jako schůdky pro vstup do vody. Z praktického hlediska se v případě jezírka sice často právě o schůdky v pravém smyslu slova jednat nebude. Spíše půjde o postupný sesuv terénu, který umožní příjemný vstup do jezírka.

Ta nejdůležitější část: pokládka fólie

Vykopanou jámu vyčistěte od vegetace a kamenů. Poté do jámy nasypte vrstvu písku a důkladně ji zhutněte. Aby bylo jezírko stabilní, je třeba zpevnit jeho stěny. K tomu slouží tzv. zahradní jezírková fólie – mimořádně odolná plastová fólie, která se položí na připravené dno a boky jezírka. Chrání jezírko před únikem vody a zajišťuje čistotu vody. Na trhu jsou k dostání různé typy jezírkových fólií – ujistěte se, že jste si vybrali takovou, která vyhovuje vašim potřebám a nebude vás tak v brzké budoucnosti čekat oprava jezírkové fólie

A přichází na řadu design jezírka

Nyní je čas vyplnit dno jezírka pískem nebo štěrkem. Tím vytvoříte přirozený vzhled a také zajistíte stabilitu pro rostliny, které do jezírka umístíte. Na závěr přetáhněte jezírkovou fólii přes okraje otvoru a dbejte na to, abyste nechali dostatečný přesah (doporučuje se alespoň 50 cm). Jezírko částečně naplňte vodou a nechte ho několik dní odstát, než do něj přidáte rostliny nebo ryby. A konečně se můžete věnovat tomu, na co jste se dlouho těšili – sázení rostlin a případnému nasazení kaprů nebo jiných ryb, pokud se s nimi tedy v koupacím jezírku chcete přetahovat o místo.

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *