Jak na výsadbu růží

19 února, 2017 by Žádné komentáře

 

Růže patří k nejkrásnějším a zároveň nejstarším pěstovaným rostlinám. Pěstovat je můžeme venku a na balkoně. Barva květů – červená, žlutá, růžová a jinak zbarvené okvětní lístky. Růže můžete vysazovat během celého roku, ale záleží na tom, zda jsou kontejnerované nebo jsou prostokořenné. Bez kořenového balu se mohou vysazovat od října až do května, kromě měsíců, kdy je trvale zmrzlá půda. Nejlépe je vysazovat růže na podzim, kdy se dostatečně zakoření a do jara nastoupí se silným růstem díky postupnému oteplování půdy a s dostatkem vláhy, pokud je v zimě sníh.

Péče a údržba

Okolí růží je dobré vystýlat pilinami, kůrou nebo jehličím. Asi 5 centimetrová vrstva udrží v půdě přiměřenou vláhu a teplotu. Zabrání také přehřívání půdy a tedy i kořenů. Růže potřebují slunné místo a prodyšnou půdu bohatou na výživné látky (humus). Nesmí však být trvale zamokřená. Keříčkové růže nevysazujeme příliš hustě vedle sebe nebo vedle jiných dřevin, protože potřebují hodně živin a nerady se o ně dělí.

Nevhodné stanoviště

Úpal, stín, trvalé zamokření, jílovité těžké půdy, nedostatek živin, příliš písčitá půda, blízko vysazené konkurenční rostliny a jejich kořeny, blízkost stromů a místo, kde se již v minulosti růže pěstovali. Prospěje jim, pokud je budete pravidelně mělce, nepříliš hluboko okopávat. Důležité je i pravidelné zalévání. Zejména během horkých letních dnů, je to nevyhnutelné. Nezalévejte však listy nebo květy a nepolévejte je, když na nich pálí přímé slunce. Samozřejmostí je také čištění růží od odkvetlých květů a suchých listů.

Stříhání růží

Ostrými nůžkami na růže, které větvičky čistě přestřihnou, nikoliv odtrhnout. Růže se stříhají proto, aby pěkně kvetly. Nejlepším časem na jejich sestříhání je období, kdy projdou poslední silné mrazy, kdy začne kvést zlatý déšť. Stříhejte vnější větve 1 cm nad výhonkem.

 

 

 

 

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *