Jak zjistit přesnost závitů a trubek, aby neměly velké odchylky? Poslouží k tomu moderní kalibry

V každé domácnosti se najde spousta trubek, které jsou spojeny závity. Aby jejich napojení bylo maximálně přesné, musejí se při výrobě precizně kontrolovat. Slouží k tomu kalibry. Co by se bez jejich použití mohlo stát?

Bez kontroly pomocí kalibrů by potrubní vedení netěsnilo

Moderní kalibry zamezují tomu, aby při výrobě ve strojírenství vznikaly zmetky, jež by pak v provozu mohly způsobit drobné, ale také poměrně fatální havárie a potíže. Stačí si uvědomit, jak by to asi dopadlo u vás doma, pakliže by plynové potrubí bylo špatně spojené a jednotlivé závity by dokonale neseděly. Únik plynu by znamenal obrovské problémy. Podobně se dá uvažovat třeba také o vodovodním potrubí. Použití kalibrů je tedy zásadním prvkem, který při výrobě ve strojírenství nesmí chybět.

Jak jsou kalibry přesné?

Aplikovat se dají kalibry o různých rozměrech dle toho, jaký typ součástek a produktů se zrovna vyrábí. K nejčastěji využívaným patří kalibr m42x1,5. Jedná se o závitový kalibr, který dokáže kontrolovat závity s přesností až na tisíciny milimetru, což je pouhým okem nerozlišitelná odchylka. Kalibry m42x1,5 samozřejmě nejsou jedinou variantou, podniky využívají desítky jiných modelů dle toho, jaké jsou parametry konkrétních vyráběných závitů.

Kromě závitových kalibrů se při výrobě aplikují rovněž válečkové kalibry, s jejichž pomocí probíhá kontrola vnitřních průměrů válcových otvorů trubek a dalších součástek. Mohou být jednostranné, případně dvoustranné.

Kalibry zefektivní výrobní proces

Odhalení nedostatků a zmetků je tedy velmi zásadní. Jakmile se pomocí kalibru zjistí, že vyráběný produkt nesplňuje příslušné normy, je třeba jej před odesláním zákazníkovi opravit, potažmo dojde k jeho úplnému vyřazení a zlikvidování. Kalibry jsou tudíž nedílnou součástí strojírenských i dalších podniků, které přispívají ke kvalitě výrobního procesu.

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *