Už jste slyšeli o microgreens?

Mikrogreens, neboli mikrozelenina se stala hitem současné doby. Jak by také ne! Je plná bílkovin, sacharidů, antioxidantů a vitamínů, a tudíž i velmi prospěšná lidskému zdraví. Její pěstování je navíc velmi jednoduché. Semena stačí namočit v misce a pravidelně je proplachovat vodou.
Klíčení semínek trvá pouze několik dní. Ke konzumaci jsou mikrogreens připraveny v okamžiku, kdy rostlinky dorostou zhruba deseticentimetrové délky. Přidat je můžete do salátů, nebo si jimi posypat krajíc chleba.

Opravdu rychlá úroda

Vypěstovat si snadno, rychle a bez námahy můžete semena klíčků brokolice, čočky, vojtěšky, cizrny, pšenice, hrachu, ředkvičky a celé řady dalších plodin. Vaší pozornosti by neměly uniknout ani mikrobylinky. U nich se na rozdíl od semen ke klíčení konzumuje pouze nadzemní část rostlinky.

V čem pěstovat?

K pěstování mikrozeleniny a semen ke klíčení doporučujeme tzv. základní set, který je k dostání na serveru semena.cz. Jeho součástí je i startovací sada včetně čtyř plátů semen v biokvalitě (ředkvička, rukola, řeřicha a hořčice). Velmi praktická je i třípatrová miska na klíčení umožňující klíčení hned tří druhů najednou.

Jaké klíčky zvolit?

Jaká semena ke klíčení zvolit? Například klíčky brokolice povzbuzují chuť k jídlu a jsou vhodné k dochucování pokrmů z masa, rýže i ryb. Do pomazánek a salátů se hodí bio klíčky vojtěšky i čočky. Oba podporují látkovou výměnu, vynikají vysokým obsahem vitamínů a minerálních látek a vyznačují se lehkou oříškovou či pepřovou chutí.

Vitamíny nabité klíčky fazole Mungo

Velké oblibě ze stran uživatelů se těší i klíčky fazole Mungo, které je možno sehnat i v některých supermarketech. Mungo klíčky jsou skvělým zdrojem vápníku, hořčíku, kyseliny listové, bílkovin, draslíku i vlákniny. Hodí se ke slaným i sladkým jídlům.

Klíčky cizrny a fazole adzuki

Na výživné látky jsou bohaté i klíčky cizrny obsahující velké množství vitamínu A, B, kyselinu listovou a minerály (vápník, fosfor a železo). Do polévek, hlavních jídel, salátů, chlebíčků a pomazánek se hodí i klíčky fazole adzuki. Ty se navíc ukazují jako prospěšné při léčbě onemocnění slinivky a močových cest.

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *