Perský koberec: Tradice, která se ujme i v moderní domácnosti

24 června, 2021 by Žádné komentáře

Koberce jsou nedílnou součástí drtivé většiny českých domácností. Zpravidla však využíváme moderní celoplošné varianty, které jsou dnes už vyráběné na automatických strojích, často nemají příliš velkou kvalitu. Alternativu k celoplošným modelům představují kusové koberce. A mezi nimi dominují perské koberce neboli takzvané peršany.

Perský koberec není tak těžké sehnat

Jestliže se vysloví sousloví perský – koberec, mnozí z vás si představí něco luxusního a orientálního. Ano, je tomu tak, ale perské koberce jsou dnes poměrně dostupnou záležitostí, a to i díky vybraným specializovaným eshopům, na něž lze na českém internetu narazit. Jedním z nich je eshop Buchara, jenž se orientuje nejen na moderní koberce, ale rovněž na zmíněné perské kusové modely.

V čem tkví kouzlo perského koberce?

Pravý perský koberec je vždy výlučně vyráběný ručním tkaním, což logicky zvyšuje jeho hodnotu. Každý kus pak působí originálně, nikdy vlastně nenarazíte na dva zcela stejné koberce, což je samozřejmě zajímavé i pro sběratele, potažmo pro vás jako investory, neboť se může stát, že v budoucnu váš perský koberec prodáte za velmi výhodných podmínek.

Hlavním faktorem a důvodem, proč si pořídit perský koberec, je ale samozřejmě jeho design. Jedná se takřka vždy o pestrobarevnou směsici různých orientálních motivů. Peršan se dělá zejména z bavlny, rozhodně se nepoužívají umělé tkaniny. Pokud narazíte na „perský koberec“ z umělých látek, pak se jedná o pouhou napodobeninu. Charakteristickým znakem jsou husté a dlouhé vlasy, díky čemuž i malý kusový perský koberec dokáže působit impozantně. Také proto se skvěle hodí třeba do obývacího pokoje, z něhož chcete vytvořit určité reprezentativní místo. Perské koberce se ale samozřejmě dají pověsit také na zdi, díky čemuž se neopotřebují a nedojde k jejich znehodnocení, což ocení zejména ti z vás, kteří na ně hledí jako na určitý druh investice.

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *