Jsou hromosvody dostatečnou ochranou před blesky?

27 prosince, 2022 by Žádné komentáře

Český název hromosvod je trochu zavádějící. Tohle zařízení totiž nechrání před hromem, zvukem elektrického výboje, nýbrž bleskem, výbojem samotným. Nehledě na název, hromosvod je pouze vnější ochranou.

Blesk je ohromně silný elektrický výboj, který si hledá nejkratší cestu k zemi. Pokud se trefí do domu nebo jiného objektu, v jeho okolí dochází ke krátkodobému zvýšení napětí na obrovskou hodnotu. Jestliže hodnota není vyrovnána, mohou se poničit součástky v zasažených elektrických zařízeních.

Co všechno dokáže blesk?

Blesk pálí a trhá. V nejhorších případech umí vyrvat ze zdi celé elektroinstalace, nebo dokonce poničit budovy. Právě proto jsou důležité pečlivě připravené projekty hromosvodů.

Měli byste vědět, že odmítnutím instalace hromosvodu byste škodili nejen sobě, ale také vašim sousedům. Proudy o obrovské intenzitě se indukují ve vodivých předmětech v okolí zasaženého objektu, do tohoto okolí přitom mohou spadat i vaši sousedé.

Jak pomáhá hromosvod?

Hromosvod blesk svede do země. Funguje ovšem pouze jako vnější ochrana, chrání tedy budovu, nikoliv vaše elektrické spotřebiče uvnitř domu. Jestli chcete být před bouřkou stoprocentně chráněni a nemuset se strachovat o zařízení domácnosti, měli byste si nechat instalovat svodiče přepětí na přívodu elektřiny. Svodič absorbuje energii blesku a ochrání spotřebiče ve vaší domácnosti.

Je vaše domácnost dobře chráněná?

Nejste si jistí, zda je váš hromosvod dobře navržený a váš domov dobře chráněný? Kontaktujte společnost HromoElektro s.r.o. Připravují projekty hromosvodů, ale zajišťují také jejich revize, opravy a rekonstrukce. Rádi s vámi projdou váš hromosvod a podívají se, zda je na něj spolehnutí. Působí po celé České republice, realizace provádí na rodinných, panelových domech i průmyslových objektech.

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *