Jak na broušení a začišťování povrchů?

28 března, 2023 by Žádné komentáře

Broušení, řezání a začišťování povrchů patří mezi běžné nejenom stavitelské, nýbrž i kutilské úkony. Obzvláště, pokud se takový kutil s oblibou pouští i do různých stavebních úkonů, jako jsou pokládka dlažby, betonování chodníčku nebo výroba vlastního zahradního domečku. Jaké má možnosti?

Věrným společníkem profesionálů i kutilů bývá úhlová bruska, která dokáže povrchově obrousit a začistit celou řadu materiálů od dřeva přes zdivo a beton až po plasty a kov.

Úhlová bruska

Bez problémů rozřízne betonové i keramické dlaždice i obkladačky, kovové i plastové trubky stejně jako dřevovláknité a dřevocementové desky. Vyřízne však i drážky do zdiva pro elektroinstalaci, a dokonce je možné s její pomocí z různých povrchů odstranit rez. Zkrátka se jedná o velmi praktického pomocníka, který by rozhodně v každé dílně měl mít své čestné místo.

Brusné rouno

Pro povrchovou úpravu kovových i nekovových materiálů slouží brusné netkané textilie neboli brusné rouno. To se vyrábí z nylonových vláken impregnovaných pryskyřicí s obsahem brusných zrn různých frakcí. Pro finální úpravu povrchů před leštěním je vhodné brusné rouno měkké porézní. Pro broušení rovných i tvarových ploch, odstraňování koroze, povrchové oxidace a nečistot lze pak doporučit brusné rouno vyztužené kompaktní. A pro agresivnější akce, jakými jsou odstraňování barev a vodního kamene, se budete muset vybavit hrubým brusným rounem.

Brusné kameny

Na ostření nožů, sekyrek, dlát násad a nářadí se používají brusné kameny. To v podstatě jsou drobné částečky tvrdých materiálů spojených pevným pojivem. I brusné kameny se podobně jako brusné rouno vybírají podle jejich zrnitosti. Na výběr dále máte brusné kameny přírodní a syntetické. Tvrdší a odolnější bývají brusné kameny přírodní. Problémem ale bývají nesourodá zrna, která mohou snižovat kvalitu broušení. Proto se spíše upřednostňuje brusivo syntetické.

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *