Jak mohou města zkrášlit veřejný prostor?

1 října, 2020 by Žádné komentáře

Veřejný prostor, jímž rozumíme například náměstí nebo park, slouží zejména k procházkám, setkávání lidí a konání různých akcí. Tomu by mělo odpovídat i vybavení v těchto místech. Mnohá města a vesnice z tohoto hlediska ještě stále zaostávají a nepochopily, že prázdné náměstí není zrovna to nejlepší, co mohou svým občanům nabídnout.

Veřejný prostor by měl určitě zahrnovat minimálně lavičky. Obyvatelé města se chtějí občas zastavit na náměstí nebo se posadit v parku, popovídat si například o dění ve městě. A jaké varianty laviček jsou na výběr?

Zapřemýšlejte, jestli chcete vytvořit betonové město

Městský mobiliář je třeba volit podle toho, kam má být umístěn. Třeba takové betonové lavičky jsou sice poměrně bezúdržbové a cenově dostupné, ale park by spíš zhyzdily. Ničit přírodu kusem betonu je zbytečné a mnohem lépe by vypadala decentní kovová lavička.

Před prostory univerzity nebo školy se hodí klidně i modernější a odvážnější lavičky, stejně tak do parku před galerií. Na náměstí, jež je obklopené historickou zástavbou, vyberte spíš klasické dřevěné lavičky s kovovou konstrukcí. Nejlepší každopádně je, když se podíváte přímo do sortimentu firmy, která městské lavičky prodává, a podíváte se, co je k dispozici.

Nezapomeňte na různé věkové kategorie

Lavičky jsou skvělé pro dospělé či starší občany, ale co děti? Ty nejvíce ocení dětská hřiště. Skluzavka a houpačka jsou sice fajn, ovšem dnes už existují i modernější prvky. Podívejte se na dětská hřiště Berliner Seilfabrik, například na jejich polokouli Geos, konstrukci UFOs, která umožní prozkoumávat nové galaxie či šplhací herní prostor Cosmo. Nutno však podotknout, že tato hřiště se nehodí všude. Podobně jako u laviček je třeba zvážit, kam budou prvky umístěny, a vybírat s ohledem na okolní prostředí.

Chybí vám ve vašem městě takové prvky? Hřiště nebo třeba lavičky na nějakém místě, kde by se vyloženě hodily? Většina obcí umožňuje se nějakým způsobem podílet na utrácení rozpočtu. Zkuste nové lavičky navrhnout, a pokud vás podpoří i ostatní obyvatelé, určitě budete vyslyšeni.

Leave a Comment

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *