Co je nutné vědět před výběrem kompresoru
Pořízení kompresoru nemusí být snadná věc, pokud tento stroj kupujete poprvé. Poučený majitel z předchozí chyby má výhodu – zkušenosti a znalost všech klíčových parametrů, kde u předchozího kompresorů zjistil selhání nebo nedostatečnost. Ale musí si tímto procesem projít každý? Tady by se hodilo říci, že nejlépe uděláte, když navštívíte některého z odborníků přes kompresory a oblast stlačeného vzduchu. Určitě vám rád poradí. I v tomto případě ale musíte znát odpovědi na několik základních otázek, které vám prodejce položí. Dobře je známe, protože se opakují u každého výběru kompresoru. Pojďme si je projít a uvidíte, že celé problematice najednou mnohem lépe porozumíte a kompresor zvládnete vybrat klidně i sami.
Jak často bude kompresor v provozu?
Tato otázka je zcela klíčová, protože neexistuje nic rozdílnějšího, než pístový kompresor a šroubový kompresor. Proč začínáme rozdílem principu, na němž kompresory pracují? Je to jednoduché – pístové stroje nikdy nebyly a nejsou koncipovány pro nepřetržitou dodávku stlačeného vzduchu, u šroubových kompresorů je tomu zcela naopak. Agregát kompresoru, kde rychle běhá píst, trpí na větší zahřívání, i když je mazán olejem. Proto musí chladnout a odpočívat, než znovu sepne a začne tlakovat vzdušník. Existuje sice i několik typů pístových kompresorů, které zvládají nepřetržitou dodávku vzduchu obstarat, ale jejich zastoupení na trhu je minimální. Z toho důvodu zůstaňme u zaběhnutého názoru, že pístový kompresor by neměl spínat více než 10× za hodinu a poměr chodu a klidu má být přibližně 3:1 (pokud kompresor běží 12 minut, další 4 minuty by měl chladnout). Ve šroubovém kompresoru se odvalují dva do sebe zapadající šrouby. Těm nepřetržitý pohyb nevadí, na rozdíl od pístu ho přímo vyžadují. Šroubové kompresory se tak hodí hlavně do průmyslových provozů, kde se pracuje na směny a stroje jsou v chodu neustále.
Obecné rozdělení kompresorů dle frekvence provozu:
- 1x za týden a méně – mobilní hobby bezolejový či olejový pístový kompresor
- denně, cca 2 hodiny – poloprofesionální pístový kompresor s větším vzdušníkem
- denně, větší odběr vzduchu – profesionální stacionární pístový kompresor
- nepřerušovaně – profesionální šroubový kompresor
Jak kvalitní má být stlačený vzduch?
Mohlo by se zdát, že otázka kvality stlačeného vzduchu patří pouze do profesionálního používání kompresorů, ale nemusí tomu tak být. Čistý stlačený vzduch potřebujete i pro lakování ve své dílně nebo pro čepování piva na zahradní oslavě. Kvalitní stlačený vzduch bez stop oleje, jaký zmíněné aplikace vyžadují, zajistí bezolejové pístové kompresory. Jejich majitel se nemusí obávat olejových výparů kontaminující vyrobený vzduch. Stačí tedy levný bezolejový kompresor ze supermarketu? Při takovém výběru buďte na pozoru, protože velká většina nespecializovaných prodejen nabízí jenom čínské kopie známých kompresorů, které na papíře sice nemusí mít špatný výkon, ale jejich trvanlivost je diskutabilní a mnohdy je nelze ani opravit.
Dobrá zpráva je, že i nekvalitní, špinavý stlačený vzduch lze čistit. Pokud máte vyšší nároky na kvalitu a potřebujete se zbavit mechanických nečistot, kondenzátu a olejových výparů, budete ke kompresoru potřebovat úpravu vzduchu. Základem je systém filtrace a sušička vzduchu. Lze je připojit za každý vzduchový kompresor. Ale jak čistý vzduch má být pro různé aplikace? Vodítkem pro kvalitu stlačeného vzduchu je norma ISO 8573-1. Kvalita stlačeného vzduchu je v normě popsána sedmi třídami 0 až 6 a každá třída má předepsaný maximální obsah pevných částic, vody a oleje. Pro různé aplikace a průtoky jsou požadovány různé třídy čistoty.
Kolik stlačeného vzduchu budete odebírat?
Kdyby kompresor nepokryl spotřebu stlačeného vzduchu, který hodláte odebírat, nikdy nedosáhnete očekávaných výsledků a funkce veškerého připojeného nářadí. Výrobci kompresorů naštěstí udávají dodávané (plnicí) množství vzduchu v litrech za minutu a stejně tak výrobci pneumatického nářadí či pistolové techniky vždy do parametrů připisují, jak velký má produkt odběr vzduchu opět v litrech za minutu. Proto neváhejte, sedněte si, spočítejte celkový odběr kompresoru a rychle zjistíte, zda vámi vybraný stroj dostačuje. Vždy je lepší počítat s rezervou, hlavně u pístových kompresorů, jinak budou stále spínat a snažit se dotlakovat vzdušník, což jak jsme už psali, je pro pístové kompresory nevhodné. Velká tlaková nádoba (vzdušník) také pomůže vykrýt velké, nárazové odběry vzduchu. Nárazově velké množství vzduchu je třeba u různého ofukování, stříkání barvy, pískování. Pro pohánění linek, které mají stálý odběr vzduchu, stačí varianta kompresoru s menším vzdušníkem.
Další témata, nad kterými se hodí přemýšlet při výběru kompresoru:
– hlučnost kompresoru
– velikost tlakové nádoby
– umístění kompresoru
– jištění kompresoru, aby nevypadával