Příslušenství ke kompresoru. Znáte ho?
Vzduchové kompresory jsou skvělí pomocníci našich dílen, ale i nezastupitelné součásti obrovských průmyslových provozů, kde pohánějí rozmanitá zařízení. Tam často slouží jenom jednoúčelově, ale nic to nemění na tom, že k nim můžeme obecně připojit opravdu širokou paletu příslušenství. Možná se budete divit, jak rozmanitá umí kompresorová tlaková soustava být.
Pořizujeme výbavu pro samotný kompresor
Vzduchový kompresor je stroj, jehož části můžeme dle výrobce do určité míry upravovat. Samozřejmě, že čas od času potřebuje nový sací filtr, řemen, ložisko nebo nejběžněji a nejčastěji se měnící část – olej. Máme však namysli hlavně díly, kterými lze upravovat samotný chod kompresoru nebo ovlivňovat jeho hlučnost. Pro ovládání chodu pístových kompresorů slouží tzv. tlakové spínače. Těmi lze nastavovat horní či dolní hranici tlaku. Nepříjemnou a monotématickou hlučnost můžeme omezit kryty agregátu pokud je výrobce nabízí. Tohle jednoduché řešení se těší velké popularitě napříč použitím kompresoru. Platí to hlavně tam, kde stroj vrčí poblíž samotné obsluhy.
Připojujeme…
Jako příslušenství ke kompresoru si však většina z nás představí určitě to, co můžeme ke stroji připojit na jeho výstup. Ten bývá z velké části opatřen rychlospojkou, aby šlo snadno připojit hadice vedoucí k samotným aplikacím. Rychlospojky se montují na potrubí a hadice v místech, která se často rozpojují. Obvykle tam, kde se vyměňuje pneumatické nářadí nebo kde je potřeba odpojovat celé větve pneumatického obvodu. Na trhu existují taktéž bezpečnostní rychlospojky, například od společnosti Prevost. Ty zabraňují riziku šlehnutí natlakované hadice.
Samotných hadic k rozvádění stlačeného vzduchu k aplikaci je nepřeberné množství. Mezi jedny z nejoblíbenějších ale rozhodně patří spirálové hadice. Vyrábí se z polyuretanu, elastollanu nebo speciálního flamexu, proti odletujícím jiskrám při svařování. Jejich velkou výhodou jsou malé rozměry při svinutí. V dílně potom zabírají minimum místa, ale zároveň se dají natáhnout na velkou vzdálenost, když je třeba.
Vůbec tím nejčastěji připojovaným příslušenstvím ke kompresoru jsou různé druhy pneumatického nářadí, pneuhustiče, stříkací pistole nebo ofukovací pistole. Každé příslušenství disponuje údaji o spotřebě stlačeného vzduchu, takže se snadno dozvíte, zda ho právě váš vzduchový kompresor utáhne. Mezi méně náročné pneumatické nářadí patři stopové brusky, úhlové leštičky, menší utahováky či pneumatické vrtačky a šroubováky. Platí však zlaté pravidlo, že nejvíce stlačeného vzduchu vždy odebírá a hlavně laciné a neznačkové nářadí. Jeho provoz se tak může časem pěkně prodražit.
Požadavky na odběr se liší taktéž u stříkacích a ofukovacích pistolí. Ovlivňuje je především průtok tryskou. Ta lze u většiny modelů měnit dle potřeby. Pistolová technika je podobně širokým sortimentem jako pneumatické nářadí. Záleží vždy na prioritách řemeslníka a dílenských potřebách. Za zmínku stojí určitě pistole na lakování HVLP. Jsou oblíbené pro své kvality nástřiku a stačí jim malý tlak.
Nezapomínáme na úpravu vzduchu
K čemu by však bylo veškeré příslušenství ke kompresoru, kdyby do něj proudil nekvalitní a znečištěný stlačený vzduch, kvůli kterému by nářadí bylo častěji v servisu než u majitele? Ať už jde o mechanické nečistoty, kondenzát nebo olejové výpary, vždy je dobré se snažit jejich působení na veškeré příslušenství zamezit. Z toho důvodu se za kompresor připojují různé systémy filtrace, odlučovače kondenzátu, separátory a sušičky stlačeného vzduchu. Připojením těchto zařízení pokaždé přidáme na rocích životnosti každému zapojenému nářadí na pístový kompresor. Eliminujeme možnost vnitřní koroze nebo zadření. Majitel navíc zvýší efektivitu celé kompresorové soustavy a vynaložené investice se mu brzo vrátí. A to ani nemluvíme o radosti z bezproblémového používání všeho příslušenství, které jsme si dnes představili. Proto se vždy poraďte se známým specialistou přes stlačený vzduch, abyste cokoliv důležitého nezapomněli připojit.