Koncové měrky pomáhají dodržovat přesnost
Je spousta odvětví, v nichž je absolutní přesnost naprosto klíčová. Stačí chyba o velikosti milimetru či méně a celý výrobek nebo součást je k ničemu. Zajímalo by vás, jak se takové přesnosti dosahuje, a hlavně jak se ověřuje?
V dnešní době už spoustu činností místo člověka zvládají stroje. Ty jsou ve výrobě daleko přesnější, dokážou opracovávat materiály s přesností setin milimetru nebo i více. Přesto je třeba je kontrolovat.
Ke kontrolám slouží měřidla i kalibry
Čím zkontrolovat rozměry? Zřejmě by vás napadl nějaký metr, případně posuvné měřítko. Ano, i tohle je možnost. Ve velkovýrobě se však často využívají i tzv. kalibry. Nejde o měřidla v pravém slova smyslu, nemají žádnou stupnici a neřeknou vám, kolik měřený předmět měří. Vyrábí se vždy na konkrétní rozměr a mají dvě části – jednu dobrou a druhou zmetkovou. Ta dobrá by na předmět měla jít nasadit, zmetková nikoliv.
Proces ověřování rozměrů pomocí kalibrů je daleko rychlejší než klasické měření. Navíc nemusíte odečítat hodnotu ze stupnice, čímž významně snižujete riziko lidské chyby.
A kdo měří měřidla?
Samozřejmě se nabízí otázka, jak se ověřuje, že měřidla správně měří. Je to jednoduché, k tomu slouží koncové měrky.
Koncové měrky se prodávají vždy v sadách, sada obsahuje různé rozměry měrek a tím, že je skládáte k sobě, jste schopní vytvořit rozměr, který potřebujete. Pomocí koncových měrek se pak kontroluje přesnost měřidel. Můžete to udělat i vy přímo ve firmě, zabývají se tím také specializované laboratoře.
Měřit přesně pomáhá firma Michovský Tools
Sady – koncových měrek, kalibry, posuvná měřítka i další měřidla pořídíte hezky na jednom místě, například v e-shopu společnosti Michovský Tools. Ta dlouhá léta pomáhá českým firmám měřit přesně. Má širokou skladovou zásobu produktů pro soustružení, závitování, frézování i vrtání. Kalibry vyrábí rovněž na míru podle výkresu a ráda vám pomůže s výběrem.