Dešťová voda je nejlepší pro zalévání. Jak ji zachytit?
Řada výzkumů potvrdila, že pro zalévání zahrádky je nejlepší dešťová voda. Jak ji ale zachytit, abyste ji mohli použít? O tom vám povíme v tomto článku.

Dešťová voda. Zejména v létě jde o komoditu, kterou by někteří zahrádkáři vyvážili zlatem. Pokud chcete, abyste ji využívat na zahradě i vy mohli, připravili jsme si pro vás několik tipů, jak dešťovou vodu získat, udržet a používat.
Jak zachytit dešťovou vodu?
Jedním ze způsobů, jak dešťovou vodu zachytit, je nádrž na dešťovou vodu. Sudy, do kterých se bude voda ukládat, nepotřebují žádnou údržbu. Stačí je jen vhodně umístit. Skvělé místo je zakončení okapu. Do sudu můžete snadno svést trubku, skrze kterou bude proudit voda přímo do sudu. Není to sice úplně estetické řešení, ale svůj účel výborně splní.
Na trhu samozřejmě naleznete dekorativní nádrž na vodu. Ta přijde vhod do zahrad bohatých na květiny a keře. Svou barvou budou dobře ladit s vegetací, přičemž budou plnit i praktickou funkci. Jakmile začne pršet, budou sbírat vodu, kterou pak můžete využít k zalévání.
Dešťová voda je lepší než kohoutková
Doplňování dešťové vody během dešťů bude to nejlepší, co se vám přihodí. Nejenže ušetříte za vodu, ale také pomůžete vaší zahradě. Řada výzkumů totiž dokázala, že dešťová voda je pro zalévání zahrady vhodnější než ta z kohoutku. Má to jednoduché vysvětlení. Dešťová voda totiž neobsahuje chlor, je chudá na soli a minerály. Díky tomu nedochází k zasolování půdy.
Kvalitu dešťové vody ale ovlivní střešní krytina, případně kvalita okapu, ze kterého voda poteče do nádrže. K zachytávání kvalitní vody jsou nejlepší pálené a betonové tašky. U starší plechové střechy může nastat problém s uvolňováním nátěru. U asfaltových střech pak raději vodu nevyužívejte k zalévání. Do vody by se totiž mohly uvolňovat toxické látky, které by vašim květinám a keřům spíše uškodily.