Tušíte, co jsou koncové měrky?
Kutilové možná vědí, ostatní tápou. Koncové měrky se používají zejména ve strojírenství, ve výrobě a také v různých kalibračních a dalších laboratořích. Sem tam je najdete i v menších firmách, možná i ve vaší dílně!
Znát je můžete i pod názvem Johanssonovy měrky či základní měrky. Vynalezl je totiž Švéd Carl Edvard Johanson, a to konkrétně v roce 1901. Některé staré principy se však úspěšně používají dodnes a koncové měrky jsou rozhodně jedním z nich.
Přesné ověření rozměrů
Koncové měrky se řadí mezi měřidla, proto je najdete také na meridla.cz. Ve skutečnosti ale neslouží tolik k měření zhotovovaných výrobků, jako spíše ke kontrole kvality a přesnosti dalších měřidel.
Právě proto existuje několik stupňů přesnosti koncových měrek. Setkáte se s označeními 2, C, ty jsou dílenské, dále 1, B označované jako kontrolní, 0, A etalonové a K, 00, AA kalibrační. Poslední jmenovaná třída se používá v kalibračních laboratořích.
Prostá sada hranolů
Princip kalibračních měrek je veskrze velmi primitivní. Jedná se o sadu hranolů, jež jsou buď ocelové, nebo keramické. Jsou velmi přesné, mají přesnost až 0,001 mm. V každé sadě najdete měrky nejrůznějších rozměrů. A z těchto měrek si pak sami skládáte přesně ten rozměr, jaký potřebujete. Měrky k sobě dobře přilnou a drží, vlivem přilnavosti dojde prakticky k jejich spojení, protože povrch byl vyroben s vysokou přesností.
Vyberte si své koncové měrky
Jestliže je plánujete zakoupit, navštivte e-shop meridla.cz – koncové měrky tam zakoupíte v různých podobách, a to v třídách přesnosti 0 a 1. Mají jak měrky z oceli, tak keramické a dodávají je v sadách s 31, 87 nebo 103 díly. Navíc jsou schopni dodat měrky jednotlivě, a to až do rozměru 1000 mm. Jestliže vám tedy některá měrka v sadě chybí, už víte, kde ji seženete. Dostanete ji také včetně kalibračního listu z akreditované laboratoře, pokud ho potřebujete.