Vydrží a fungují magnety i venku na mrazu?
Magnetická síla působí i při nízkých teplotách. Nijak neslábne. Magnetismu spíš vadí velice vysoké teploty, jelikož pak dochází k demagnetizaci. Ale mráz není problém. Přesto je potřeba vybrat vhodný magnet, aby venku vydržel.
Problémem odolnosti silných neodymových magnetů není nízká teplota, avšak obecně venkovní prostředí. Jsou vyrobené ze směsi neodymu, železa a boru. Jak jistě víte, železo ve vlhku rezne. Stejně tak neodymové magnety mohou korodovat.
Proto je výrobci opatřují ochrannou vrstvou zinku nebo niklu. Ani to však stačit nemusí. Neodymy jsou totiž docela křehké. Stačí, když s nimi drsněji ťuknete a malinký kousíček se odštípne.
Toto nechráněné místo pak může korodovat. Avšak existují i odolnější verze magnetů:
1) Magnety v teflonu
Některé neodymové magnety mají teflonový povrch a jsou díky tomu odolné i venkovnímu prostředí. Teflon je však tvrdý materiál a může nosnou vrstvu poškrábat. Záleží, pro jaký účel magnet zapouzdřený v teflonu použijete, k čemu jej chcete přicvaknout.

2) Pogumované magnety
Pogumované magnety a magnetické držáky jsou rovněž odolné venkovním vlivům. Navíc mají výhodu, že chrání nosný povrch materiálu, k němuž magnet přicvaknete. Jsou dobré i v tom, že guma povrchové vrstvy magnetu zvyšuje tření. Pokud magnet přicvaknete na vertikální, hodně hladkou plochu, eliminuje se tím riziko, že po ní sklouzne dolů. Silnější guma ale může magnetickou sílu trochu zeslabit.

3) Poplastované magnety
Podobné, jako pogumované magnety, jsou poplastované magnety. Ochranná vrstva, zpravidla z polypropylenu, magnet chrání před deštěm i mrazem. Na výběr jsou různé varianty magnetů i základní barvy.
Magnety zapouzdřené v plastu tak můžete klidně venku na mrazu používat, aniž by hrozila jejich koroze. Mnoho dalších tipů magnetů najdete na webu Unimagnet.cz.

Hledáte-li nápady na využití magnetů v domácnosti, výrobě, dílně, na zahradě i kanceláři, může se hodit magnetický blog Magnetik.cz, kde je mnoho návodů a inspirace.
Využíváte už sílu magnetů?